Прочетете за 3 мин 03 юни 2024

Стартираме второто издание на кампанията „Повече от шопинг терапия

Автор: Maria
Прочети го за 3 минути

Макар че свръхстимулацията е явление, познато от години, в съвременната епоха на бързане то набира все по-голяма сила. Влиянието на свръхстимулацията върху нашето психическо благополучие е темата на третото издание на кампанията „Повече от шопинг терапия: Вътрешен мир“. В проекта Ани Владимирова и екипът и разказват за начините за справяне със свръхстимулацията.

Свръхстимулацията е състояние на психофизическо претоварване, причинено от прекомерно количество дразнители, което се отразява негативно на здравето и може да допринесе за хроничен стрес. Проблемът със свръхстимулацията не се ограничава само до новите технологии и социалните медии – съвременният градски живот със своя шум, бърз ритъм и постоянни изисквания също допринася за това явление.

„Свръхстимулацията се промъкна незабележимо в живота ни като резултат от бързото развитие на технологиите и дигиталния свят. Проблемът е сериозен, защото влияе негативно не само върху менталното здраве, но и върху социалните ни умения да се справяме. Симптомите са свързани с неспособността да спрем да мислим. В психологията наричаме това състояние „мозъчна мъгла“ – хем мислиш за много неща, хем нито една мисъл не е довършена. Трудното фокусирне е сред първите признаци на сериозна психическа умора“, каза Ани Владимирова.

Смята се, че днес поглъщаме повече от 100 000 думи на ден и сме изложени на 200 пъти повече дразнители, отколкото преди 20 години. Поради това несъответствието между количеството дразнители, с които се сблъскваме ежедневно, и адаптационния капацитет на организма ни е значително. Ето защо в третото издание на проекта, в сътрудничество със специалисти по психично здраве, обясняваме как да се справим със свръхстимулацията и да предотвратим негативните ѝ последици.

Погрижете се за вътрешния си мир

Основни партньори на кампанията в България са платформата за онлайн терапия e-therapy и психологическият подкаст „Двете страни на монетата“. В специално създаден по темата за свръхстимулацията епизод водещите – психологът Ани Владимирова и журналистът София Владимирова, описват причините и признаците на свръхстимулацията и дават полезни съвети как да ограничим вредното влияние на средата и да постигнем вътрешен мир.

„Всеки може да направи разбор на дейностите, ангажиментите и отношенията в живота си и да ги разпредели на такива, които може да съкрати, такива, които може изобщо да премахне и такива, които може да пренасочи. Такова прочистване трябва да се прави периодично“, съветва Ани Владимирова.

Намаляването на свръхстимулацията може да бъде ключът към психологическото благополучие и намирането на вътрешен мир. За това могат да помогнат, наред с други неща, практиките за осъзнатост, които ви позволяват да се върнете към равновесието и вътрешния мир, да намерите тишина в безпорядъка от ежедневни стимули, като управлявате вниманието си и съзнателно го насочвате към настоящия момент.

За повече информация относно свръхстимулацията посетете takecare.answear.bg .

Говорим за свръхстимулацията по различни начини

Като част от кампанията „Повече от шопинг терапия – вътрешен мир“, беше създаден филм от младата режисьорка Наташа Иванова. Спотът отлично илюстрира явлението свръхстимулация. За това си творение тя спечели наградата в категорията „Отвъд филма“ на десетото юбилейно издание на конкурса Papaya New Directors.

– Трактовката на Наташа Иванова ни очарова на всяко едно ниво. Художничката пасна идеално на нашата естетика и на това, което искахме да предадем със спота. Нейният ентусиазъм, разбиране на проблема, талант, креативност и идеи превърнаха това сътрудничество в чисто удоволствие, чийто ефект можете да видите на екрана – казва Анна Швец, мениджър CSR в Answear.com и координатор на проекта „Погрижи се за това, което е вътре“.

 

 

Прочетете още статии