Прочетете за 4 мин 08 ное. 2023

„Аз съм феминистка“: Едно изречение, което може да промени света

Автор: Maria
Прочети го за 4 минути

Всички имаме нужда от феминизъм. В битката срещу стереотипите, установените начини на мислене и в стремежа към равенство между половете. Answear.LAB отново подчертава в социалната акция „Аз съм феминистка“ ролята на феминизма за оформянето на света, като се противопоставя на стереотипите, свързани с тази важна идея.

7 ноември е важна дата за всички нас. Световният ден на феминизма води до диалог за достойнството и правата, но също така и за трудностите, с които жените се сблъскват ежедневно. Това е и празник, който развенчава пейоративното значение на думата „феминизъм“. Дума, зад която се крият идеологии, доктрини и движения, насочени към правното, социалното и политическото равенство на жените и мъжете.

 

Защо ни е нужен феминизъм?

Светът е далеч от истинското равенство между половете в икономическата, стопанската, политическата или научната сфера. Докладът за глобалното неравенство между половете за 2023 г. показва, че при сегашните темпове на напредък ще са необходими 131 години, за да се постигне пълно равенство между половете. На практика това означава, наред с другото, че процентът на жените на ръководни постове, в академичните среди или в технологичните компании все още е твърде нисък.

Неравенството между половете се проявява и в разпределението на домашните задължения. Изчислено е, че една жена прекарва средно 160 часа месечно в домакинска работа. Данните, представени от CBOS, показват, че в по-голямата част от домакинствата само жените отговарят за прането (82 %), гладенето (81 %) или приготвянето на храната (65 %).

Може да изглежда, че мъжете са облагодетелствани от патриархалната система, която подчертава неравенството между половете. „В нашето съвремие няма по-голяма заплаха за човешката раса от общоприетите дефиниции за мъжественост“, посочва журналистката, писателка и изследователка Лиз План в книгата си „Алфа мъжът трябва да си отиде“. Предопределените модели на мъжественост означават, че мъжете изпитват натиск да бъдат самодостатъчни, неслаби личности.

– Те смятат, че са слаби, че нещо не е наред с тях. Те не осъзнават, че другите мъже също крият своите емоции, мисли и вътрешни конфликти“, посочва Фредрик Рабиновиц, психолог от университета в Редландс, анализирайки влиянието на патриархата върху поведението на мъжете. Изследователят добавя, че усещането за невъзможност да се екстернализираш засилва процеса на социална изолация.

Ето защо феминизмът е възможност за равнопоставеност както на мъжете, така и на жените. Той обединява ценностите, необходими за изграждането на по-добро общество, равноправно за всички негови членове. Сред тях основното изискване е уважението към другия човек – независимо от неговия пол, цвят на кожата, религия или сексуална ориентация. Следователно феминист е всеки, който смята себе си за свободен и равен на другите.

Answear.LAB срещу стереотипите за феминизма

„Феминизмът се основава на омраза към мъжете“, „Феминистката прави кариера за сметка на семейния живот“, „Феминистът не е истински мъж“ – това са само някои от стереотипите, които циркулират около

идеята за феминизма. Answear.LAB твърди, че стремежът към равенство между половете е отговорност на всеки, независимо от ценностите и начина на живот.

В следващата част на кампанията „Аз съм феминистка“ марката насърчи повече от 300 инфлуенсъри да облекат тениска с манифест, в който се подчертава ролята на феминизма в изграждането на половото и социалното равенство, и да уталожат разпространените митове за феминистките и феминистите. На 7 ноември, по време на Световния ден на феминизма, фланелката ще бъде носена, наред с други, от Йоанна Пшетакиевич, Анджей Северин, Рени Юсис, Магдалена Рождка, Едита и Цезари Пазура или Наталия Пшибиш.

Answear.LAB пренася лозунга на акцията по улиците на Варшава, като насърчава минувачите да изразят своята гледна точка, издигайки над главите си плакати с привидно изключващи твърдения. „Аз съм феминистка и съм вярваща“, „Аз съм феминистка и съм патриотка“ – прокламират лозунги, които подчертават, че феминизмът ни дава свобода на избора и право на самоопределение.

Служителите на Answear.com също изразиха подкрепата си за акцията, показвайки силата на съвместните действия в името на важна кауза. Какво е феминизмът за тях?

– Вярвам, че хората имат равни права независимо от пола. Има професии, в които мъжете се справят по-добре от жените, но има и изключения. Именно те в последствие ни правят по-смели да се стремим към повече, разчупвайки стереотипите и размивайки границата“, казва Диана Дудлинска.

– За мен феминизмът е свързан с това да можеш да решаваш сам за себе си. Това е равен старт при кандидатстването за мечтаната от мен работа. Феминизмът е силата, която мога да почерпя от другите жени“, добавя Агнешка Войнишка. – „Бих искала дъщеря ми да не изпитва неравнопоставеност в работата и социалния живот заради пола си. За мен феминизмът означава да застана на страната на независимостта на жените“, подчертава Силвия Ясколска.

– Ако не бяха феминистките, нямаше да мога да получа образование, да се реализирам професионално, да гласувам на избори и да бъда това, което искам – заключава Ана Юст.

Можете да станете част от инициативата, като си купите тениска или суитшърт с надпис „Аз съм феминистка“. Покажете на света, че сте на страната на равенството.

Прочетете още статии