Нова година, ново аз! – обявяваме щастливо, създавайки списък с допълнителни цели. Има еуфория, вълнение, големи планове и мечти… Често в края на годината. ние не сме изпълнили тези свои планове и идеи, но защо? Как да го променим? И имат ли изобщо смисъл новогодишните обещания към себе си?
Най-популярните новогодишни цели
Тези цели си ги е поставял всеки един от нас поне веднъж (често и повече пъти) и в най-добрия случай ги изпълняваме няколко месеца. Сред най-популярните обещания са: „Ще започна да тренирам след Нова Година“ или „Ще се храня по-здравословно“. Всеки януари фитнес залите се препълват, за да станат с времето все по-малко посещавани – през пролетта в тях на практика остават само редовните посетители. Всяка година много от нас си обещават да отслабнат, да откажат цигарите (ако пушат), да научат нов език или да се отправят на мечтано пътешествие … Да живеем по-активно, да се обличаме по-смело и да изглеждаме като звезди, да бъдем по-съвършени. Списъкът е дълъг, изискванията са високи, а времето – кратко.
Каква е същността на новогодишните обещания?
Защо смяната на старата и новата година е благоприятна за вземане на решения? В това има определена символика. Харесваме определени числа и дати, които могат да бъдат начало на нещо ново за нас. Всяка нова цел започва от: понеделник, другия месец или новата година. Но всъщност е важно да знаете, че тези обещания
нямат нужда от конкретна дата, а просто трябва да започнеш сега!
Открийте значението на новогодишните цели
Повечето от новогодишните обещания са свързани с навиците: искаме да се храним по-здравословно, да се движим повече, да учим, да ставаме по-рано, да бъдем още по-активни. Същевременно навиците обикновено са вкоренени в нас като дъбови корени в земята – промяната им изисква време, редовност и постоянство. Джеймс Клиър споменава в „Атомни навици“:
Правенето на избор, който е с 1% по-добър или с 1% по-лош в момента, изглежда незначително, но с течение на моментите в живота такъв избор прави разликата между това, което сте. и това, което бихте могли да бъдете. Успехът е резултат от ежедневните навици, а не от еднократни, моментни промени в живота.
Няма да изпълните новогодишната си цел с еднократно действие. Замислете се дали те всъщност са резултат от вашите нужди или може би от нуждите на другите и техните очаквания към вас (или може би от вашите представи за това?). Само решенията, направени от вътрешните ви желания и имат шанс да бъдат реализирани.
Какво ще те доближи до постигането на твоите цели?
По традиция по повод следващата година създаваш списък с вашите цели, мечти и желания. Харесваш ли този тип списъци, обичаш ли да си водиш бележки и да съставяш различни видове т.нар. bucket list? Продължавай да го правиш! Записването на новогодишните ти цели ще ти позволи да осъзнаеш колко много още трябва да направиш, може би ще укротиш апетита си и ще определиш ясен път към целта. На първо място, откажете се от нереалистичните очаквания (никой не може да свали 20 кг и да извае мускули за 3 месеца) и се съсредоточете не върху самата цел, а само върху стъпките, които ще те доближат до нея.
Искаш ли да научиш нов език? Опитай се да учиш нови думи всеки ден в продължение на 20 минути.
– Планираш ли да четеш повече? Може би би било добра идея да четеш минимум 10 страници на ден в определено време?
– Искаш ли да откажете цигарите? В началото ограничи броя на цигарите, които изпушваш, и постепенно ги намалявай всяка седмица, докато достигнеш 0.
Те ще ти помогнат да изпълниш целите си:
Какво ще стане, ако след 12 месеца погледнеш списъка си и с тъга установиш, че не си успял да изпълниш новогодишните си цели? Преди всичко не си позволявай да изпитвате горчивина от провала. Провал е, ако не си се опитал. Ако си положил усилия, но не си успял да изпълниш целта си, значи си на прав път, но просто ти трябва още време.
Действай в хармония със себе си, не се притеснявай, но и не се отказвай – това са само новогодишни цели.